Kategorie bloga
Popularne posty
-
Jak podłączyć lampę sufitową, żyrandol?Każdy z nas musi zmierzyć się z podłączeniem lampy sufitowej. Zadanie, to nie jest skomplikowany i każdy powinien...Czytaj więcej
Każdy domownik musi prędzej czy później stanąć przed wyzwaniem montaż lampy sufitowej w domu. Zadanie nie jest skomplikowane. Aby czuć się bezpiecznie, musisz przestrzegać kilku zasad. Już od dzieciństwa uczono nas, że zabawa z prądem może skończyć się źle. Dlatego poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracach z instalacjami elektrycznymi. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, możesz poprosić kogoś, kto się na tym zna. Nie powinno mu to zając dłużej niż kilkadziesiąt minut. Na początek pamiętaj, że przystąpienie do montowania oprawy i niezachowanie podstawowych środków ostrożności grozi porażeniem prądem oraz zwarciem w instalacji.
Spis treści:
Jak podłączyć lampę sufitową na 3 żarówki do instalacji z 3 przewodami?
Jak podłączyć żyrandol na 4, 5 żarówek do instalacji z 3 przewodami?
Jak podłączyć lampę na 4 przewody z sufitu i 4 z lampy?
Jak podłączyć lampę na 4 przewody z sufitu i 3 z lampy?
Do pracy będzie potrzebny próbnik, taśma izolacyjna oraz kostka elektryczna w zależności czy producent dołączył ją do zakupionego produktu.
Na początek musimy odłączyć prąd od zasilania. Wyłącz bezpieczniki w głównej skrzynce. Przed przystąpieniem do prac, upewnij się, że w przewodach nie płynie prąd. Do tego będzie nam potrzebny próbnik. Przyłóż próbnik metalową częścią do przewodu, następnie przyłóż kciuk do wyznaczonej części próbnika. Jeśli w instalacji nie ma zasilania, możemy przystąpić do pracy.
Z sufitu powinny wystawać 3 przewody. Brązowy lub czarny - faza (L), niebieski – neutralny (N) oraz zielono-żółty – uziemienie (PE). W przypadku gdy będą inne kolory, musisz sprawdzić próbnikiem w którym płynie prąd. Włącz zasilanie, sprawdź przewód z napięciem. Odłącz zasilanie, a wcześniej sprawdzony przewód z napięciem oznacz literką L.
Pozostaje nam odpowiednio podłączyć przewody przy pomocy kostki elektrycznej. Z przewodów zdejmij 5 mm izolacji. Przewód L fazowy, którym płynie napięcie podłącz do odpowiednio oznaczonego otworu oznaczonego literą L. Przewód niebieski N – neutralny, podłącz do odpowiedniego otworu oznaczonego literą N. Zostaje nam ostatni żółto-zielony przewód PE. Lampy z II klasą ochronności mogą nie mieć możliwości podłączenia tego przewodu. Możesz go zabezpieczyć taśmą izolacyjną i zostawić.
Przed przymocowaniem oprawy oświetleniowej do sufitu, warto włączyć zasilanie za pomocą głównych bezpieczników i sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Źle podłączone przewody mogą zrobić zwarcie! W takim przypadku sprawdź ponownie poprawność podłączonych przewodów. Jeśli wszystko jest ok, możesz przymocować lampę do sufitu.
Jeśli widzisz 3 przewody wystające z sufitu, nie będziesz miał możliwości podzielenia lampy sufitowej na oddzielnie zapalające się żarówki. W takiej instalacji nie ma możliwości tworzenia kombinacji zapalania żarówek. Na przykład 2 z 4 zapalonych żarówek, 3 z 5 zapalonych żarówek, 1 z 4 zapalonych żarówek. Możesz zapalić wszystkie naraz. Do tworzenia kombinacji, potrzebujesz dostosowanej instalacji elektrycznej składającej się z 5 przewodów wystających z sufitu. Instalacja musi być przystosowana do podwójnych włączników.
Jeśli kupisz lampę, która posiada 2 kable brązowe (L), 2 kable niebieskie (N) oraz 1 żółto-zielony kabel (PE). Musisz podłączyć oprawę w opisany sposób.
Przewody wystające z lampy przymocuj do kostki elektrycznej w następujący sposób. Dwa kable brązowe (L) podłącz w jeden odpowiedni otwór (L). Dwa kable niebieskie (N) podłącz do odpowiedniego otworu (N). Jeden żółto-zielony kabel (PE) podłącz do odpowiedniego otworu (PE). W takim układzie lampa sufitowa będzie świeciła wszystkimi żarówkami. Dla ułatwienia spójrz na schemat.
Podłączenie lampy sufitowej na 4 przewody z sufitu oraz 4 przewody z lampy jest proste i przypomina schemat podłączenia w przypadku z 3 przewodami. Dochodzi po prostu dodatkowy przewód (L1) faza. Pamiętaj, że podłączając lampę, zachowaj szczególną ostrożność! Nieodpowiednie prace przy prądzie, mogą skończyć się porażeniem prądem. Do sprawdzania napięcia w przewodach, używaj zawsze próbnika. A przed przystąpieniem do prac, odłączaj zasilanie za pomocą głównych bezpieczników!
Przewód L podłącz do odpowiedniego otworu L w kostce elektrycznej. Przewód L1 połącz do odpowiedniego otworu L1. Przewód N, połącz do odpowiedniego otworu N. Przewód PE, połącz do odpowiedniego otworu PE. Dla ułatwienia spójrz na schemat.
W takiej konfiguracji wiemy, że Twoja instalacja elektryczna jest przystosowane na podwójny włącznik. Jeden przełącznik zostanie nam bezużyteczny. Podłączenie przewodów wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku lampy z 3 przewodami z sufitu i 3 z lampy. Różnica jest taka, że jeden przewód w instalacji zostawimy wolny oraz zaizolowany taśmą izolacyjną. Układ spowoduje zapalnie wszystkich żarówek.
Przewód L, podłącz do odpowiednio oznaczonego otworu oznaczonego literą L. Przewód niebieski N, podłącz do odpowiedniego otworu oznaczonego literą N. Przewód żółto-zielony PE, podłącz do odpowiednio oznaczonego otworu. Zostaje nam ostatni przewód L1, wychodzący z sufitu. Przewód ten zostaw wolny, zabezpieczając go taśmą izolacyjną. Sprawdź schemat.
Prace przy elektryce mogą wiązać się z niebezpieczeństwem przy niezachowaniu środków ostrożności. Pamiętaj, aby zawsze przed rozpoczęciem prac, wyłączyć prąd w domu. Prąd możesz wyłączyć przy pomocy głównych bezpieczników. Jeśli nie masz podstawowej wiedzy i dwie lewe ręce, poproś kogoś, aby Ci pomógł. Wszystkie prace wykonujesz na własną odpowiedzialność.
Mam pytanie mam 4 kable z sufitu (faza, faza, n1eutral, zabezp - ż-ziel) , podwójny wyłącznik. W żyrandolu na pięć żarówek 3 kable (czarny, czarny, niebieski). Jak podłączyć żyrandol by świeciły 2 - 3 - 5 żarówek?
Dziękuję za podpowiedź.
Andrzej Antczak
Ten poradnik szczególnie przyda się feministkom oraz innym Kobietom, które za wszelką cenę chcą być niezależne od mężczyzn.
Powinno być więcej takich poradników, remontowych i innych. Jak równouprawnienie to równouprawnienie :-)
Uwaga amatorzy ( ja toże amator ale z doświadczeniem i kiedyś z uprawnieniami do 1 KV).
Dostajecie nową instalację od dealera i macie 4 przewody w kostce.
Wiecie , że PE dać na PE lampy neutralny resztę - wiadomo itd. Jednak jak nie popatrzycie dokładnie na kostkę, lub stoicie na małej drabince, LUB w pokoju jest słabe oświetlenie możecie mieć trudności z wsunięciem przewodów lampy do kostki.
Dlaczego.
Bo elektrycy u dealerów nagminnie upraszczają sobie sprawę i wsuwają odżyłowane przewody do kostki na "przestrzał" . Dociskają śruby w kostce i obcinają szczypcami wszystkie przewody "przy samej pupci" kostki.
Upraszcza im to sprawę , ale wy musicie teraz wyłączywszy napięcie zdemontować całą kostkę, obciąć wszystkie za długie przewody odżyłowane do "połowy kostki" i skręcić ponownie kstkę , tak by było miejsce na wsunięcie przewodów lampy. Oczywiście powinniście zachować kolejność barw. Gdy zacznienie to robić bez wył. napięcia może być bardzo źle i spadniecie z drabinki (lub stołka jak nie przestrzegacie BHP przy pracy na wysokości. ) Lub spowodujecie zwarcie.
Ułatwiliście mi podłączenie lampy sufitowej. Udało się bez pomocy elektryka. Ryzyk fizyk... xD
Odpowiedź od: Intelin.pl On 2020-08-25
Przydatny artykuł, opisany w bardzo prosty sposób. Dzięki za pomoc!
Najnowsze komentarze