Co to jest inteligentny dom?

Prawdopodobnie słyszałeś już wcześniej termin „inteligentny dom”, ale co on właściwie oznacza? W skrócie, inteligentny dom to rezydencja, która wykorzystuje urządzenia podłączone do Internetu do automatyzacji i zarządzania zadaniami, ułatwiając życie i czyniąc je bardziej wydajnym dla ludzi, którzy tam mieszkają.

Inteligentny dom to wykorzystuje zautomatyzowane procesy do kontroli urządzeń, oświetlenia, temperatury i bezpieczeństwa. Inteligentny dom może być kontrolowany przez polecenia głosowe, aplikacje mobilne, a nawet inteligentne urządzenia domowe, takie jak Google Home lub Amazon Echo. W istocie, inteligentny dom jest połączonym domem, w którym wszystkie urządzenia współpracują ze sobą, aby uczynić Twoje życie łatwiejszym i bardziej komfortowym.

Korzyści z inteligentnego domu

Istnieje kilka korzyści, które wiążą się z posiadaniem inteligentnego domu. Po pierwsze, automatyzacja maksymalizuje wydajność poprzez zajęcie się zadaniami, które normalnie wymagałyby Twojego czasu i uwagi. Na przykład, wyobraź sobie, że nigdy nie musisz się martwić, czy zamknąłeś drzwi wejściowe przed wyjściem do pracy rano – inteligentny zamek może zająć się tym za Ciebie.

Po drugie, wiele inteligentnych urządzeń można kontrolować zdalnie, co jest nie tylko wygodne, ale może również pomóc w oszczędzaniu energii (pomyśl o wyłączaniu świateł z łóżka, zamiast wędrować przez cały dom, aby zrobić to samemu). Wreszcie, niektóre inteligentne urządzenia mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i ochrony, na przykład wysyłając alert w przypadku nietypowej aktywności na zewnątrz domu.

Zatem podsumujmy korzyści z posiadania inteligentnego domu:

 • Wygoda: Dzięki inteligentnemu domowi możesz wykonywać zadania, takie jak włączanie świateł lub regulowanie termostatu za pomocą kilku prostych poleceń głosowych.
 • Bezpieczeństwo: Inteligentne funkcje bezpieczeństwa, takie jak zamki do drzwi i kamery bezpieczeństwa, mogą pomóc odstraszyć włamywaczy i zapewnić spokój ducha, gdy jesteś poza domem.
 • Efektywność energetyczna: Poprzez automatyzację zadań, takich jak wyłączanie świateł lub ustawianie termostatu na tryb energooszczędny, gdy nikogo nie ma w domu, możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunku za energię każdego miesiąca.

Rodzaje inteligentnych domów

Nie wszystkie inteligentne domy są stworzone tak samo. Typ inteligentnego domu, który masz będzie zależał od typów urządzeń, które masz i jak są one połączone.

Huby

Urządzenia te łączą się ze wszystkimi innymi inteligentnymi urządzeniami i nadzorują ich aktywność. Na przykład Amazon Echo może być używany do włączania świateł, regulacji termostatu, odtwarzania muzyki i innych.

Systemy mostkowe

Systemy te pozwalają różnym urządzeniom od różnych producentów komunikować się ze sobą. Na przykład mostek Philips Hue łączy żarówki Philips Hue z Echo Dot firmy Amazon, dzięki czemu można sterować oświetleniem za pomocą poleceń głosowych.

Technologia Z-Wave

Ta technologia pozwala różnym urządzeniom w Twoim domu komunikować się ze sobą bezprzewodowo. Na przykład czujnik ruchu Aeotec Z-Wave może być używany do uruchamiania innych urządzeń Z-Wave w domu, gdy wykryje ruch.

Jakie typy urządzeń są dostępne?

 • Możliwości wyposażenia domu w inteligentne urządzenia są nieograniczone. Oto tylko kilka przykładów:
  Smart lights: Umożliwiają one sterowanie oświetleniem w domu za pomocą aplikacji mobilnej lub asystentów głosowych, takich jak Amazon’s Alexa lub Google Home. Możesz ustawić je tak, aby włączały się i wyłączały o określonych porach, ściemniały lub rozjaśniały w razie potrzeby, a także zmieniały kolory w zależności od nastroju.
 • Termostaty inteligentne: Te pozwalają dostosować temperaturę w domu za pomocą aplikacji mobilnej lub asystenta głosowego. Niektóre modele są nawet wyposażone w czujniki, które mogą wykryć, że ktoś jest w domu i odpowiednio dostosować temperaturę.
 • Inteligentne zamki: Jak już wspomnieliśmy, umożliwiają one blokowanie i odblokowywanie drzwi za pomocą aplikacji mobilnej. Niektóre modele są również wyposażone w funkcje takie jak rozpoznawanie odcisków palców lub możliwość generowania tymczasowych „kluczy” dla gości.
 • Kamery bezpieczeństwa Smart: Te wysyłają powiadomienia na urządzenie mobilne, jeśli wykryją nietypową aktywność wokół domu. Wiele modeli oferuje również funkcję widzenia w nocy, dwukierunkowy dźwięk (dzięki czemu można podsłuchać, co się dzieje i porozmawiać z kimkolwiek, kto tam jest) oraz przechowywanie w chmurze nagrań.
 • Inteligentne czujniki dymu: Te nie tylko włączą alarm, jeśli wykryją dym lub tlenek węgla w Twoim domu – wyślą również powiadomienie do Twojego urządzenia mobilnego, abyś mógł podjąć działania, nawet jeśli Cię tam nie ma.

Czy inteligentny dom jest dla mnie odpowiedni?

Inteligentny dom może być odpowiedni dla Ciebie, jeśli…

 • Chcesz zaoszczędzić czas dzięki automatyzacji zadań, takich jak wyłączanie światła lub zamykanie drzwi.
 • Chcesz cieszyć się wygodą, jaką daje możliwość sterowania urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie.
 • Chcesz spokoju ducha, wiedząc, że ktoś ma oko na rzeczy, nawet jeśli nie możesz być tam osobiście.

Istnieje taż kilka potencjalnych minusów, które warto rozważyć przed przejściem do inteligentnego domu. Po pierwsze, urządzenia podłączone do internetu są podatne na cyberataki – choć to ryzyko można zminimalizować, podejmując odpowiednie środki ostrożności (o których opowiemy innym razem).

Po drugie, konfiguracja i utrzymanie inteligentnego domu wymaga czasu i wysiłku – jeśli nie jesteś zainteresowany uczeniem się, jak korzystać z nowych technologii lub rozwiązywaniem problemów, gdy się pojawią, inteligentny dom może nie być dla Ciebie.

Wreszcie, ponieważ większość inteligentnych urządzeń to stosunkowo nowe produkty, są one zazwyczaj drogie – choć ceny spadają wraz ze wzrostem popytu.

Wnioski

Inteligentny dom to połączony dom, który wykorzystuje zautomatyzowane procesy do kontroli urządzeń, oświetlenia, temperatury i bezpieczeństwa. Istnieje wiele korzyści z posiadania inteligentnego domu, w tym wygoda, bezpieczeństwo i wydajność energetyczna. Jeśli myślisz o uczynieniu swojego domu nieco inteligentniejszym, istnieje wiele różnych typów inteligentnych urządzeń do wyboru w zależności od potrzeb i preferencji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *