Jak podłączyć lampę sufitową, żyrandol?

Wiele osób zakłada, że podłączenie lampy sufitowej lub żyrandola to trudne zadanie, które należy pozostawić profesjonalistom. Jednak przy odrobinie cierpliwości i właściwych instrukcjach, podłączenie lampy sufitowej lub żyrandola jest w rzeczywistości dość łatwe! W tym wpisie na blogu przeprowadzimy Cię przez kroki jak podłączyć lampę sufitową lub żyrandol, krok po kroku.

Przy instalacji lamp sufitowych i żyrandoli ważne jest, aby podjąć podstawowe środki ostrożności, aby uniknąć porażenia prądem lub zwarcia.

Czego będziesz potrzebował do samodzielnej instalacji?

Zanim zaczniesz, zbierz następujące materiały:

  • próbnnik / tester;
  • taśma izolacyjna;
  • kostka elektryczna (sprawdź czy jest dołączona do zakupionego produktu).

Jak podłączyć lampę sufitową na 3 żarówki do instalacji z 3 przewodami?

Najpierw należy odłączyć zasilanie. W tym celu wyłącz bezpieczniki w skrzynce głównej. Po drugie, przed wykonaniem jakichkolwiek prac na przewodach, przetestuj je próbnikiem, aby upewnić się, że nie płynie przez nie prąd.

Aby to zrobić, dotknij metalową częścią testera do przewodu, który chcesz przetestować, a następnie dotknij kciukiem wyznaczoną część testera. Jeśli testy dadzą wynik negatywny i prąd w nich nie płynie, możemy kontynuować naszą pracę.

Jeśli widzisz trzy przewody wychodzące z sufitu, jeden brązowy lub czarny (przewód fazowy), jeden niebieski (przewód neutralny) i jeden zielono-żółty (przewód uziemiający), świetnie! Jeśli kolory są inne, użyj testera, aby sprawdzić, w którym z nich jest prąd. Włącz zasilanie i dotknij testerem po kolei każdego przewodu. Odpowiednie napięcie spowoduje powstanie sygnału dźwiękowego. Gdy już je znajdziesz, wyłącz ponownie prąd w instalacji; oznacz ten konkretny przewód literą „L”.

Teraz czas na połączenie przewodów za pomocą kostki elektrycznej. Z przewodów należy zdjąć 5 mm izolacji. Przewód fazowy L, który przenosi napięcie, podłączamy do otworu oznaczonego literą L. Niebieski przewód neutralny N należy podłączyć do otworu oznaczonego literą N. Pozostaje nam już tylko ostatni żółto-zielony przewód PE. Lampy nie zawsze mają możliwość jego podłączenia. Ta uwaga może dotyczyć lamp z II klasą ochronności. Wówczas należy jedynie zaizolować ten przewód taśmą.

Aby uniknąć wielokrotnego zdejmowania lampy np. w przypadku zwarcia, włącz zasilanie w głównej skrzynce bezpieczników i przetestuj oprawę oświetleniową przed przymocowaniem jej do sufitu. Jeśli coś nie działa prawidłowo, sprawdź przewody, aby upewnić się, że wszystkie są prawidłowo podłączone. Gdy instalacja działa poprawnie, można przymocować lampę do sufitu.

Jak podłączyć żyrandol na 4, 5 żarówek do instalacji z 3 przewodami?

Jeśli z sufity wystają trzy przewody, nie będzie możliwości rozdzielenia lampy sufitowej na niezależnie świecące się żarówki. Nie da się w tego typu instalacji włączać różnych kombinacji świecących żarówek. Na przykład tak, że włączamy 2 z 4 żarówek, 3 z 5 żarówek albo, że zapalamy tylko 1 z 4 żarówek. Można włączyć wszystkie żarówki naraz. Aby wykonać kombinacje, będziesz potrzebował niestandardowej konfiguracji elektrycznej z pięcioma przewodami wystającymi z sufitu. Konfiguracja musi być kompatybilna z podwójnymi przełącznikami.

Jeśli zakupiona lampa posiada 2 brązowe przewodami (L), 2 niebieskie (N) i 1 żółto-zielonym (PE), należy podłączyć ją tak, jak w opisie poniżej.

  1. Weź dwa brązowe przewody (L) i umieść je w jednym odpowiadającym im otworze (L).
  2. Następnie weź dwa niebieskie przewody (N) i podłącz je do następnego dostępnego odpowiedniego otworu (N).
  3. Następnie chwyć jeden żółto-zielony kabel (PE) i podłącz go jako ostatni do jego otworu PE.

W takim układzie wszystkie żarówki w Twojej lampie sufitowej będą świecić jednocześnie lub wszystkie pozostaną wyłączone.

Jak podłączyć lampę na 4 przewody z sufitu i 4 z lampy?

Aby poprawnie podłączyć lampę sufitową, wystarczy pamiętać, że łączymy tym razem 4 przewody z sufitu z 4 przewodami na lampie. Przypomina to schemat elektryczny w przypadkach z 3 przewodami – jedyna różnica polega na tym, że jest jedna dodatkowa faza (L1). Zachowaj szczególną ostrożność podczas podłączania lampy, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków.

Aby uniknąć porażenia prądem, zawsze przestrzegaj odpowiednich protokołów bezpieczeństwa podczas pracy z elektrycznością. Zawsze używaj testera, aby sprawdzić napięcie w przewodach przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac i upewnij się, że odłączyłeś zasilanie z głównymi bezpiecznikami przed rozpoczęciem!

Podłącz przewód L do otworu L na kostce elektrycznej. Przewód L1 należy podłączyć do otworu L1. Przewód N należy podłączyć do otworu N. Przewód PE należy podłączyć do otworu PE.

Jak podłączyć lampę na 4 przewody z sufitu i 3 z lampy?

Przy takiej konfiguracji okablowania możemy również podłączyć zakupioną lampę, mimo że jeden z włączników pozostanie nieużywany. Sposób podłączenia jest taki sam, jakbyśmy mieli trzy przewody z sufitu i trzy z lampy. Musimy tylko pozostawić jeden przewód niepodłączony i zaizolowany taśmą. Takie postępowanie pozwoli nam zapalić wszystkie żarówki jednocześnie.

Podłącz przewody L i N do otworów oznaczonych odpowiednio literami L i N. Żółto-zielony przewód PE podłączamy do otworu oznaczonego literą PE. Pozostał nam już tylko jeden przewód, który wychodzi z sufitu oznaczony jako L1. Zabezpiecz go taśmą izolacyjną.

Czy instalacja lampy sufitowej jest trudna?

Instalacja lampy sufitowej lub żyrandola nie jest skomplikowana i może być wykonana samodzielnie z pewną podstawową wiedzą i opieką. Prace elektryczne jednak mogą być niebezpieczne, jeśli nie przestrzega się środków ostrożności. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy należy zawsze wyłączyć prąd w domu. Do wyłączenia prądu można wykorzystać główne bezpieczniki. Jeśli nie masz doświadczenia, poszukaj pomocy u kogoś innego. Bierzesz pełną odpowiedzialność za wszystko, co robisz.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *