Najlepsze nawilżacze powietrza

Zima może być ciężka dla skóry, zatok i gardła. Oddychanie wysuszonym od ogrzewania powietrzem nie jest miłym uczuciem. Możesz jednak uniknąć dyskomfortu przez zakup nawilżacza powietrza. Nie tylko poprawi to jakość Twojego życia, ale może również zaoszczędzić pieniądze na rachunkach medycznych w dłuższej perspektywie.

Wybór nawilżacza jest trudny. Zastanawiasz się który ze wszystkich typów i modeli nawilżaczy na rynku powinieneś wybrać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego nawilżacze ewaporacyjne są najlepszym typem nawilżacza i aby uzyskać listę naszych najlepszych wyborów.

Rodzaje nawilżaczy

Istnieje kilka rodzajów nawilżaczy na rynku, każdy z nich ma swój własny zestaw zalet i wad. Oto szybki przegląd każdego typu:

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacze ewaporacyjne są najbardziej popularnym i najlepszym typem nawilżacza. Działają one za pomocą filtra knotowego, który wchłania wodę ze zbiornika, a następnie wdmuchuje powietrze przez mokry filtr w celu zwiększenia wilgotności w pomieszczeniu.

Nawilżacze ewaporacyjne są stosunkowo ciche, energooszczędne i łatwe w utrzymaniu. Jest to naturalna i zdrowa metoda nawilżania, a ryzyko przewilżenia powietrza jest niskie.

Głównym minusem jest to, że muszą być serwisowane częściej niż inne rodzaje nawilżaczy. Spokojnie chodzi tutaj np. o częstszą wymianę filtrów. Taką operację przeprowadzisz samodzielnie.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe działają poprzez wykorzystanie wibracji o wysokiej częstotliwości do tworzenia drobnej mgły, która jest następnie uwalniana do powietrza. Są one stosunkowo ciche i mogą współpracować z olejkami eterycznymi, aby stworzyć przyjemny zapach w pomieszczeniu.

Nawilżacze ultradźwiękowe są tańsze od ewaporacyjnych, jednak ich eksploatacja może być droższa. Dla bezpieczeństwa najlepiej używać wody destylowanej.

Rzeczy, o których należy pamiętać, rozważając zakup ultradźwiękowego oczyszczacza powietrza:

 • Oczyszczacze powietrza mogą bardzo łatwo ulec zanieczyszczeniu i będą wymagały wymiany wkładów częściej niż inne modele.
 • Kiedy używasz wody z kranu, narażasz zdrowie swoje i swojej rodziny, wdychając szkodliwy pył kamienny (biały pył) wraz z powietrzem, a także zarazki i chemikalia znajdujące się w wodzie.
 • Trzymaj ten model wysoko od ziemi, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom mebli.
 • Wreszcie, jeśli masz w domu zwierzęta, może to nie być odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie, ponieważ dźwięk tego rodzaju nawilżacza może być nieprzyjemny dla czworonogów.

Nawilżacze parowe

Nawilżacze parowe działają poprzez ogrzewanie wody w celu wytworzenia pary, która jest następnie uwalniana do powietrza. Są one bardzo skuteczne w zwiększaniu poziomu wilgotności i mogą być używane z olejkami eterycznymi do tworzenia przyjemnego zapachu w pomieszczeniu.

Główną wadą nawilżaczy parowych jest to, że wymagają one częstego czyszczenia i odkamieniania, aby zapobiec gromadzeniu się minerałów. Ponadto, mogą być dość drogie w eksploatacji. Chodzi tutaj o pobierany prąd. Nawilrzacze parowe stwarzają też ryzyko poparzenia gorącą wodą.

Najlepsze modele nawilżaczy powietrza

1. Nawilżacz Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier

Maksymalna zdolność nawilżania Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4L wynosi 200 ml/h, czyli jest zbliżona do tej reklamowanej przez producenta (240 ml/h).

Marka Xiaomi proponuje produkt warty uwagi ze względu na zastosowaną technologię nawilżania, a także dobrą wydajność i obecność higrostatu. Dla fanów urządzeń mobilnych zaletą będzie możliwość sterowania nawilżaczem za pomocą aplikacji mobilnej. Ciekawostką jest również tryb Air Dry, który ułatwia użytkownikom utrzymanie urządzenia w czystości.

Cena urządzenia kształtuje się w okolicy 350-400 zł.

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative wykorzystuje talerze obrotowe, co można uznać za jedną z jego zalet, ponieważ w przeciwieństwie do filtrów, talerze nie wymagają wymiany.

Pojawił się również nowszy model – nawilżacz powietrza Xiaomi Evaporative Humidifier 2.

2. Philips Nawilżacz powietrza 2000 seria HU2718/10

Higieniczna technologia NanoCloud w tym urządzeniu zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii o 99%. System cyfrowego sprzężenia zwrotnego w czasie rzeczywistym wykorzystuje inteligentny czujnik do pomiaru wilgotności co 3 sekundy i wyświetla go. Dzięki trybowi auto można uzyskać zoptymalizowaną wydajność przy standardowej wilgotności 50%. Tryb uśpienia zapewnia przyjemną atmosferę przy minimalnym poziomie hałasu. Istnieje również funkcja timera (1 – 9 godzin), dzięki czemu po wygaśnięciu urządzenie automatycznie się wyłączy. Urządzenie posiada 3 ustawienia prędkości dla nawilżania do 200 ml/h.

Koszt urządzenia 500-600 zł.

3. Philips seria 2000 HU4816/10

Oddychaj łatwiej dzięki naturalnemu procesowi parowania NanoCloud, który wytwarza czystszą mgiełkę niż nawilżacze ultradźwiękowe bez podgrzewania wody – 99% mniej zarazków niż wiodące nawilżacze ultradźwiękowe*

Przejmij kontrolę. Pomiędzy napełnieniami, tryb uśpienia i tryb timera pozwalają na pracę do 26 godzin pomiędzy napełnieniami – Do 300 ml/h w pomieszczeniach o powierzchni 44 m²

Dzięki technologii NanoCloud nie musisz się już martwić o plamy z wody, białe ślady czy zabrudzenia. Mgiełka wyparuje i stanie się niewidoczna, a mniejsze cząsteczki nie będą tak łatwo przenosić bakterii w powietrzu.

Dzięki trzem ustawieniom wilgotności do wyboru, nawilżacz automatycznie włącza się i wyłącza w zależności od potrzeb – wyłącza się nawet wtedy, gdy zbiornik na wodę jest pusty. Ponadto, dla ułatwienia napełniania i czyszczenia, zbiornik na wodę jest odłączany.

Koszt urządzenia to około 750 zł.

Dlaczego suche powietrze jest szkodliwe?

Suche powietrze może mieć szereg negatywnych skutków dla Twojego zdrowia, w tym:

 • Suchą skórę
 • Swędzące oczy
 • Krwawienia z nosa
 • Infekcje zatok
 • Kaszel
 • Elektryczność statyczna
 • Uszkodzenia mebli

Ryzyko zdrowotne związane z suchym powietrzem zwiększa się zimą, ponieważ powietrze jest bardziej suche i spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach.

Dlaczego przwilgocenie jest szkodliwe?

Podczas gdy zbyt duża suchość może być szkodliwa, zbyt duża wilgotność może być również negatywna dla Twojego zdrowia. Nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni i roztoczy, które mogą powodować alergie i problemy z oddychaniem.

Ponadto, wysoki poziom wilgotności może uszkodzić meble i zachęcić do rozwoju bakterii i wirusów.

Idealny poziom wilgotności względnej to między 40% a 60%. Optymalnie 50%.

Pytania o nawilżacze powietrza

Kiedy używać nawilżacza?

Najlepszy czas na użycie nawilżacza to zima, kiedy powietrze jest najbardziej suche. Jednakże, możesz również potrzebować nawilżacza w lecie, jeśli mieszkasz w suchym klimacie lub jeśli Twój dom posiada klimatyzację.
Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, które nasilają się w suchym powietrzu, powinieneś używać nawilżacza przez cały rok. Do tych problemów należą:
Sucha skóra
Egzema
Łuszczyca
Infekcje zatok
Kaszel
Alergie
Astma
Jeśli zauważysz, że Twoje meble pękają lub rozszczepiają się, jest to również znak, że powietrze w Twoim domu jest zbyt suche.

Jak używać nawilżacza?

Aby w pełni wykorzystać możliwości swojego nawilżacza, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba będzie:
Napełnić nawilżacz czystą wodą.
Jeśli użycie wody destylowanej nie jest możliwe, użyj wody filtrowanej lub przegotowanej.
Dodać olejki eteryczne, jeśli jest to pożądane. Nie wszyscy producenci rekomendują używanie olejków eterycznych.
Włącz nawilżacz i dostosuj ustawienia.
Umieść nawilżacz w pomieszczeniu, które chcesz nawilżyć.
Monitoruj poziom wilgotności w domu za pomocą higrometru i dostosuj ustawienia nawilżacza w razie potrzeby.
Czyść nawilżacz regularnie zgodnie z instrukcjami producenta.

Jaki jest idealny poziom wilgotności względnej?

Optymalny poziom wilgotności względnej wynosi 50%.

Jak często należy wymieniać filtr w nawilżaczu?

Większość producentów zaleca, aby wymieniać filtr w nawilżaczu co 3-6 miesięcy. Jednakże, jeśli mieszkasz na obszarze z twardą wodą, może być konieczna wymiana filtra częściej.
Sprawdź instrukcje producenta dla konkretnego nawilżacza.

Jaka jest różnica pomiędzy nawilżaczem z chłodną i ciepłą mgiełką?

Nawilżacze z chłodną i ciepłą mgłą zwiększają wilgotność w Twoim domu. Główna różnica polega na tym, że nawilżacze z chłodną mgłą używają wentylatora do rozpraszania kropel wody w powietrzu, podczas gdy nawilżacze z ciepłą mgłą używają elementu grzewczego do odparowania wody do powietrza.
Istnieją plusy i minusy każdego typu nawilżacza. Nawilżacze z chłodną mgłą są generalnie bardziej energooszczędne i łatwiejsze w utrzymaniu, ale mogą być głośne. Nawilżacze z ciepłą mgłą mogą sprawić, że w pomieszczeniu będzie cieplej, ale wymagają regularnego czyszczenia, aby zapobiec tworzeniu się osadów mineralnych na element grzewczy.

Czy potrzebujesz nawilżacza, jeśli masz klimatyzację?

Jeśli mieszkasz w suchym klimacie lub Twój dom ma klimatyzację, możesz potrzebować nawilżacza zarówno latem, jak i zimą.

Jak często czyścić nawilżacz?

Większość producentów zaleca czyszczenie nawilżacza co 3-10 dni. Jednakże, jeśli mieszkasz w obszarze z twardą wodą, może być konieczne częstsze czyszczenie nawilżacza. Zwyczajowo robi się to raz na tydzień.
Sprawdź instrukcje producenta dla konkretnego nawilżacza.

Jaka jest różnica między nawilżaczem a osuszaczem?

Nawilżacz zwiększa wilgotność w powietrzu, podczas gdy osuszacz zmniejsza wilgotność w powietrzu.
Osuszacze są często używane w wilgotnym klimacie lub w domach z dużą ilością wilgoci. Mogą one pomóc zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów oraz sprawić, że dom będzie bardziej komfortowy.
Nawilżacze są często używane w suchym klimacie lub w domach z wymuszonym obiegiem powietrza. Mogą one pomóc złagodzić suchą skórę, krwawienia z nosa i kaszel.

Czy potrzebujesz nawilżacza, jeśli masz piec?

Jeśli mieszkasz w suchym klimacie lub Twój dom ma piec, możesz potrzebować nawilżacza zarówno latem jak i zimą.

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Nawilżacze ewaporacyjne są najlepszym typem nawilżacza, ponieważ są stosunkowo ciche, energooszczędne, łatwe w utrzymaniu i opłacalne. Jeśli szukasz nawilżacza ewaporacyjnego, polecamy nawilżacz Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier. Jest to model, który nie wymaga wymiany filtra, a jego cena w stosunku do oferowanych funkcji jest niska.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *