Oświetlenie niskiego pomieszczenia. Jak dobrze oświetlić?

Częstym wyzwaniem projektowym jest to, jak oświetlić niskie pomieszczenie. Być może Twoje sufity są niższe niż przeciętnie, albo masz przegrody lub belki, które tworzą wizualny „niski punkt” w pomieszczeniu. Niezależnie od przyczyny, niskie pomieszczenie może sprawiać wrażenie ciemnego i małego. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki odpowiedniemu oświetleniu, niski pokój można przekształcić w dobrze oświetloną, zachęcającą przestrzeń.

Chociaż nie ma określonego minimum, małe pokoje powinny mieć wysokość 250-260 cm, a większe (tzn. te o powierzchni ponad 30m2 270-280 cm). Wszystko poniżej 240 cm jest uważane za niski sufit i będzie wymagało specjalnego oświetlenia, aby nie było zbyt ciemno.

Jednym z głównych minusów pokoju z niskim sufitem jest to, że zazwyczaj sprawia, że przestrzeń wygląda na mniejszą niż jest w rzeczywistości. Może to być niezwykle frustrujące, zwłaszcza jeśli masz małą przestrzeń życiową.

Istnieją jednak pewne wskazówki dotyczące oświetlenia i sztuczki, które projektanci wnętrz wykorzystują, aby pokój wydawał się wyższy i bardziej przestronny. Te metody są na tyle łatwe, że każdy może je powielić w domu i mogą sprawić, że cała różnica w tym, jak wyglądają i czują się Twoje pokoje.

Jak oświetlić niskie pomieszczenie?

Niestety, w większości sytuacji musimy zrezygnować z lamp wiszących. Długie lampy wiszące mogą stanowić barierę i utrudniać przemieszczanie się po pokoju. Szczególnie w przypadku wyższych osób. Większość lamp ma możliwość regulacji wysokości, co częściowo rozwiązuje ten problem. W pomieszczeniach o niskim suficie lepiej prezentują się lampy wiszące o większej szerokości niż wysokości.

W niektórych przypadkach możliwe jest posiadanie długiego zwisu bez uszczerbku dla przestrzeni. Tego typu oświetlenie możemy zawiesić nad elementami stacjonarnymi takimi jak: stół w jadalni, wyspa kuchenna, stolik nocny czy mebel. Najbardziej typowym przykładem jest montaż lampy nad stołem w jadalni lub w salonie. Nie tylko tworzy ona eleganckie wykończenie, ale także wizualnie oddziela część jadalną od salonu. Optycznie sprawia to, że pomieszczenia wydają się większe.

Lampy do niskich pomieszczeń?

Lampy sufitowe są znacznie lepszą opcją niż lampy wiszące. W przypadku lamp sufitowych mamy do wyboru ogromną ilość wzorów, kolorów oraz kształtów – w przeciwieństwie do lamp wiszących, które często ograniczają nasz wybór. Przy wyborze lampy sufitowej, rozmiar jest zazwyczaj jedyną rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę. Jeśli pokój jest mały, a lampa zbyt duża, przytłoczy przestrzeń. Lampy sufitowe sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach o wysokich sufitach, jak i niskich, ponieważ przylegają płasko do powierzchni sufitu.

Reflektory, spoty, lampy sufitowe regulowane, plafony

Reflektory, plamy i plafony są często używane ze względu na ich uniwersalność. Ten rodzaj lamp jest idealny do każdego rodzaju pomieszczenia: łazienki, kuchni, salonu czy sypialni . Można je powiesić gdziekolwiek chcemy i będą się tam dobrze sprawdzać.Występują w wielu formach: pojedynczych spotów lub wielu regulowanych źródeł światła , które możemy skierować w dowolne miejsce.

Reflektory punktowe (tzw. spoty) są idealne do równomiernego rozprowadzania światła w całym pomieszczeniu albo do podkreślania określonych elementów pomieszczenia. Reflektory punktowe to jedna z najskuteczniejszych metod oświetlania pomieszczeń zarówno o niskich, jak i skośnych sufitach. Pod większością kątów, przy których inne lampy nie byłyby w stanie funkcjonować, spoty można bezpiecznie zainstalować.

Podsumowując – najlepsze porady

Podsumowując, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać oświetlenie niskiego sufitu.

Zanim wydasz pieniądze na lampę, która ma niewłaściwy rozmiar do Twojego pokoju, skorzystaj z tej prostej sztuczki: weź zwykły karton i przytnij go do rozmiaru lampy, którą zamierzasz kupić. W ten sposób możesz umieścić ją w różnych miejscach swojego pokoju, aby zorientować się, ile miejsca zajmie i czy ma odpowiedni rozmiar (nie jest zbyt mała lub za duża do wielkości pokoju).

Zaplanujmy nasze oświetlenie z myślą o czasie po zachodzie słońca. Głównie zależy nam na tym, aby nasze mieszkanie było dobrze oświetlone właśnie wtedy. Takie planowanie pomoże skuteczniej znaleźć miejsca, w których będziemy potrzebowali lepszego oświetlenia ogólnego, a gdzie będziemy musieli je uzupełnić o dodatkowe lampy stojące i kinkiety.

Użycie szkła tworzy złudzenie szerszych przestrzeni. Zwłaszcza w przypadku lamp o przezroczystych kloszach. Nie zasłaniają widoku i sprawiają wrażenie, że pokój jest optycznie większy.

Chcesz, aby mały pokój wydawał się wyższy? Pociągnij wzrok lokatorów i gości w górę za pomocą wysokich, cienkich lamp lub montując reflektory i spoty na suficie!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *